شنبه 1 اسفند 1394 :: نویسنده : MAHDI مهدی

[ اسلام با این مکتب سازگاری ندارد و آن را امری مردود می شمارد . برخی از دلایل مخالفت اسلام با لیبرالیسم به اختصار به شرح زیر است :

۱ ـ آزادی فرد از نظر اسلام در چارچوب عقل و شرع معنا می یابد ، اما از نظر لیبرالیسم فرد تا آنجا که به آزادی جامعه و دیگران ضرر نرساند ، آزاد است ، حتی اگر این آزادی با فطرت و عقل مغایر باشد . از نظر این مکتب اگر فردی بخواهد به جسم و جان خود لطمه ای وارد کند ، آزاد است ، اما اسلام چنین اجازه ای به افراد نمی دهد .

۲ ـ لیبرالیسم فرد را در پیروی از هوس های شخصی و اباحی گری آزاد می داند . بر این اساس انسان لیبرالیسم ، انسانِ نفس اماره و عقل ِ خود بنیاد است ، اما انسانِ اسلام ، ضمن اشباع عقلایی غرایز ، انسانِ نفس لوّامه و مطمئنه ، انسانِ عقل و انسانِ متکی به وحی است .

۳ ـ از نظر لیبرالیسم ، افراد در نوع پوشش آزادند . اما از نظر اسلام ، انسان ها ( مرد یا زن ) در پوشش خود می بایست ، شرایط خاصی را رعایت نمایند . مثلاً افراد مجاز نیستند عریان در جامعه حاضر شوند . این امور تنها در محدوده ی خصوصی و زندگی شخصی در چارچوب شرع آزاد است .

۴ ـ در مکتب لیبرالیسم افراد در خوردن و آشامیدن آزادند و به عنوان مثال اگر کسی شراب ، مردار ، خون ، نجاست و مانند آن را تناول کند ، منعی وجود ندارد . اما از نظر اسلام محدوده ی حلال و حرام ها مشخص شده ( آیات ۱۷۲ و ۱۷۳ سوره بقره ) و آزادی در خوردن و آشامیدن مشروط به عدم اسراف است .

۵ ـ اسلام آزادی هجو ، بیهوده گویی ، تمسخر و غیبت را مجاز نمی داند ( آیات ۱۱ و ۱۲ سوره حجرات و آیه ۶ سوره لقمان ) ، ولی در مکتب لیبرالیسم اینگونه امور مجاز است .

۶ ـ لیبرالیسم انسان ها را در اخلاق جنسی خود آزاد می گذارد ، در این مکتب زنا و همجنس بازی و انواع انحرافات جنسی آزاد است . اما از نظر اسلام چنین بی بند و باری های جنسی مجازات شدید دنیوی و اخروی دارد ( آیات ۲ و ۳ سوره ی نور ) .

۷ ـ اسلام ، انسان ها را به « امر به معروف و نهی از منکر » توصیه نموده ، نوعی نظارت عمومی و مسئولیت همگانی را برای همه قایل است . از نظر اسلام ، انسان ها نباید نسبت به ناهنجاری های اجتماعی و فردی ، بی تفاوت باشند . اما از نظر لیبرالیسم ، امر به نیکی ها و باز داشتن دیگران از بدی ها با آزادی انسان ها در تضاد است و فضولی در اموردیگران محسوب می شود .

۸ ـ از نظر اسلام ، دین امری جامع و کامل بوده ، به همه ی حوزه های فردی ، اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و … مربوط است . قلمرو دین ، قلمرو حداکثری است و علاوه بر دنیا ، آخرت انسان ها را نیز در بر می گیرد . اما از نظر لیبرالیسم ، دین پدیده ای فردی یا خصوصی همچون ورزش است . قلمرو دین محدود به شخص است نه اجتماع و سیاست و اقتصاد . در این تعریف ، دین رابطه ای است فردی که هر کس آزاد است با خدا داشته باشد یا اینکه الحاد اختیار کند .

۹ ـ لیبرالیسم به سکولاریسم ( جدایی دین از سیاست ) معتقد است . در این مکتب اخلاق از سیاست جدا بوده ، سیاست امری دنیوی محسوب گردیده ، خدا و دین از آن کنار گذاشته می شوند . اما در مکتب اسلام ، دین ، سیاست و اخلاق ، پیوندی ناگسستنی با هم دارند . سیاست پدیده ای دنیایی ـ آخرتی است . هدف از سیاست و حکومت خدمت به مردم ، هدایت ، سعادت ، قسط و عدالت ، رفاه و نه تجمل گرایی ، بندگی خدا و رسیدن به بهشت الهی است . قدرت به عنوان ابزار رسیدن به این اهداف متعالی مورد توجه است . اما در لیبرالیسم ، هدف از سیاست ، کسب قدرت دنیایی ، قدرت طلبی ، رفاه دنیا و لذت پرستی است .

۱۰ ـ از نظر اسلام مشروعیت حکومت الهی است اما از نظر لیبرالیسم ، مشروعیت آن مردمی است . در اسلام مشروعیت حاکم و قانون (شرع ) مستقیم یا غیر مستقیم از خداوند منشأ می گیرد . اما در لیبرالیسم همه ی این امور به مردم ارتباط دارد .

۱۱ ـ لیبرالیسم بر بنیاد اومانیسم استوار بوده ، بنابراین انسان محور است اما در مقابل ، مکتب اسلام خدا محور است . از نظر اسلام انسان اصالت ندارد ، اما در عین حال ، از کرامت بالایی برخوردار بوده ، خداوند همه ی آنچه در آسمان ها و زمین است ، برای او خلق نموده است . انسان اشرف مخلوقات است .

۱۲ ـ اسلام در مقابل اصالت فرد یا جمع ، اصالت را به حق می دهد و متناسب با آن فرد یا جمع را مورد توجه قرار می دهد ، اما لیبرالیسم بر اصالت فرد تأکید دارد .http://mihanblog.com/blog/post/new

۱۳ ـ تساهل و تسامح لیبرالی از نظر اسلام پذیرفته نیست . اسلام در مقام پذیرش دین ، اجباری برای افراد ایجاد نمی کند ( آیه ۲۵۶ سوره بقره ـ لا اکراه فی الدین قد تبین الرشد من الغی ) . همچنین دعوت به دین با استفاده از بهترین روش ها یعنی بر اساس حکمت ، پند نیکو و مجادله صورت می گیرد . شریعت اسلام نیز ، شریعتی آسان بوده ، خداوند سخت گیر نیست ( آیه ۱۸۵ سوره بقره ـ یرید الله بکم الیسر و لا یرید بکم العسر ) و فراتر از توان و وسع انسان ها ، افراد را مکلف نمی کند ( آیه ۲۸۶ سوره بقره ـ لا یکلف الله نفسا الا وسعها ) . اندیشه و عقاید تا زمانی که از مسیر حق ، ادب و قانون خارج نشود ، پذیرفته است . اما در عین حال اسلام ، سهل انگاری و سازشکاری در امر دین را مردود می داند و در مقام اجرای قوانین اسلامی یا مجازات مجرمان و اخلال گران در نظم اجتماعی ، معامله و سازش نمی کند .

۱۴ ـ اسلام دین نجات ، زندگی پاک و دعوت کننده ی انسان ها به راه راست است ، آنان را به منبع لایزال رحمت و فیض الهی وصل نموده ، مبشّر آینده ای خوش و سعادت بخش می باشد . اما لیبرالیسم انسان ها را از رحمت و امداد الهی مأیوس نموده ، با دنیا پرستی و مادیگرایی ، افراد را در پیمودن راه فساد و گمراهی آزاد می گذارد . به هر روی لیبرالیسم از نظر اسلام کاملاً مردود و مطرود است .]

اعترافات اصلاح طلب ها به لیبرال بودن

بخش اول/ عطریانفر در گفت‌وگوی تفصیلی با تسنیم:

کارگزاران دیگر از لفظ "لیبرال" برای خود استفاده نمی‌کند/ همترازان عارف برای سرلیستی اصلاح‌طلبان فراوانند

شناسه خبر: 911294 سرویس: سیاسی

خبرگزاری فارس

94/09/18 - 09:50
شماره: 13940916001530

کاندیدای اصلاح‌طلب: ما لیبرال‌های چپ هستیم

جواد اطاعت، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و از اعضای حزب اعتماد ملی که اخیراً اظهار کرد قصد کاندیداتوری در انتخابات مجلس دهم را نیز دارد، به تازگی در بخشی از گفت‌وگوی خود با روزنامه آرمان امروز اظهار کرده است:

سال گذشته پرسشنامه‌ای را که استاندارد‌‌سازی علمی در سطح جهانی داشت بین 150 نفر از اصلاح‌طلبان سرشناس که سابقه وزارت و وکالت و مدیریت در سطح بالای کشور داشتند، توزیع کردم. پرسشنامه‌ای که فقط اقتصادی نیست بلکه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هم است. این پرسش‌نامه جایگاه فکری اصلاح‌طلبان را مشخص می‌کند که فرضاً فرد به کدام‌یک از این نحله‌های فکری تعلق دارد. نتیجه این بود که اصلاح‌طلبان از نظر شاخص‌های جهانی، سوسیال دموکرات‌هایی هستند که گرایش‌شان به سمت اقتصاد آزاد است که بهتر است آنها لیبرال‌های چپ بنامیم!نوع مطلب :
برچسب ها : لیبرال، اصلاح-طلب، اصلاحات،
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


صمصام المنتقم
این طالب بدم المقتول بکربلا
درباره وبلاگ

بچه شیعه فدایی ولایت

مدیر وبلاگ : MAHDI مهدی
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
Instagram گن لاغری میس بلت

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic